Fordulatos, élőben közvetített vetélkedő végén győztest hirdettünk: a Gödöllői Református Líceum Gimnázium csapatának tagjai utazhatnak a Franciaországban épülő kísérleti fúziós erőműhöz, az ITER-hez.
Talán sosem volt még annyi operatőr az MTA Székház dísztermében, mint 2023. március 4-én. Széles ívben sorakozó kis asztalaik mellett tíz kiváló diákcsapat tagjai várták, hogy végre élőben is megmérkőzhessenek egymással. A zsűri négyese elfoglalta a helyét, a műsorvezetők pedig csak a rendező jelét fülelték. Ami pedig ezután következett... az már történelem. Szerencsére a Youtube gondos szakemberei mindent megőriztek az utókornak, és az alábbi lejátszóra kattintva akár ki is kockázhatjuk a részleteket, mert elég pörgősre sikerült a show.
Akinek nincs ideje nézni, de van kedve olvasni, az látogasson el az mta.hu oldalán megjelent összefoglalóhoz. A még kényelmesebbek számára pedig álljon itt néhány infó, hogy mégiscsak képben legyenek.
A döntő az MTA elnökének köszöntőjével kezdődött, aminek aktualitását nem is annyira az adta, hogy az Akadémia az esemény házigazdája, sokkal inkább az, hogy Freund Tamás hívta életre a Középiskolai MTA Alumni Programot, amelynek keretében ez a verseny is lezajlott. A programhoz immár csaknem 1700 kutató és 300 középiskola csatlakozott, és több száz előadást, beszélgetést szerveztek, amelyek közelebb hozták egymáshoz a kutatás és a diákok világát. És hogy miért éppen a klímaváltozás és a fenntarthatóság a verseny fő témája? „Egyrészt olyan területet kerestünk, amely alapvető hatással van napjaink középiskolásainak jövőjére, másrészt olyat, amelyben egyértelműen demonstrálható a bizonyítékokon alapuló tudomány ereje” – mondta el az elnök.
A döntőbe jutott csapatoknak már komoly rutinja lehetett a kreatív feladatok terén, hiszen a második fordulóban egy esszét és egy videót is kértünk tőlük. Ennek megfelelően a döntőben is meg kellett dolgoztatni az alkotó agyterületeket. Házi feladatként azt kértük a csapatoktól, hogy "hozzanak" (vagy, ha NAGYON ügyesek, hozzanak) egy tárgyat 2061-ből, de volt activity és a klímaváltozással kapcsolatos alapvető ábrákat is elemezniük kellett a legjobb csapatoknak.
Persze nem maradtak el a hagyományos tesztkérdések sem, melyeket az első és a második online fordulóhoz hasonlóan valódi, kitölthető tesztként bocsátunk az érdeklődők rendelkezésére. Ebben a cikkben megtaláljátok a összeset!
A zsűri a téma kiemelkedő szakembereiből állt össze:
- Elnök: Bozó László meteorológus, akadémikus, az MTA Földtudományok Osztálya elnöke
- Bartholy Judit, klímakutató, az MTA doktora, professor emerita
- Boda Zsolt társadalomkutató, az MTA doktora, az ELKH Társadalomtudományi Kutatóközpont főigazgatója
- Dúll Andrea környezetpszichológus, az MTA doktora, az Eötvös Loránd Tudományegyetem professzora
A műsorvezetők pedig, a verseny beharangozójából és az Instagramról is jól ismert Döbrösi Laura, valamint a televízió klasszikusabb világából érkező Lévai Balázs.
A döntő második szakaszába, a fináléba három csapat jutott be, nevezetesen:
- az ELF (Szeged és Térsége Eötvös József Gimnázium; felkészítő tanár: Németh Éva);
- a Membrain (kecskeméti Bányai Júlia Gimnázium; felkészítő tanár: Bakk János); valamint
- a Trifolium (Gödöllői Református Líceum Gimnázium; felkészítő tanár: Nagyné dr. Molnár Melinda).
Végül a fődíjat, egy többnapos szakmai utazást Dél-Franciaországba, az épülő ITER kísérleti fúziós erőműbe a Trifolium csapata nyerte.
A többieknek sem kellett szomorkodnia, hiszen a döntő minden résztvevője értékes díjakban részesült: a diákok egy Galaxy Tab A8 tabletet kaptak Smart keyboarddal, a döntős csapatok felkészítő tanárai pedig 150 ezer forintos vásárlási utalványt vihettek haza. A legtöbb, 13 csapatot felkészítő tanár, Sete Krisztina Beáta, a Szigetszentmiklósi Batthyány Kázmér Gimnázium pedagógusa munkája elismeréseként egy kerékpárt kapott.
Az operatőrök hada mellett fotósaink is jelen voltak a versenyen (különben ki mutatná meg az operatőröket?). Mudra László és Szigeti Tamás munkájának eredményét nézhetitek meg galériáinkban:
- Néhány kép a győztes csapatról
- Az első, bemelegítő nap képei (március 3.)
- A döntő napjának képei (március 4.)