Milyen volt a tudomány régen? Miért szikrázott egy angol filozófus zoknija éjszakánként?
Hogyan születnek a tények? Milyen a tudomány természete? Mi köze volt Benjamin Franklinnek a pulykákhoz? Mitől védi meg a tudomány a társadalom tagjait? Zemplén Gábor tudománytörténész előadásából kiderül!
Az előadó bemutatkozója
Mi is a tudomány? Kezdetben nem ez, csak a biológia és a történelem érdekelt, és a gimnáziumomban olyan jó tanáraim voltak, hogy kedvet csináltak a tanári munkához. Tudománytörténész lettem, hogy megértsem mi is a tudomány (és hogyan alakult ki), hogyan lehet(ne) jól oktatni. Biológiát (angolul) és kémiát már 19 évesen elkezdtem tanítani, és egyetem alatt egy évig Angliában tanítva ismertem meg az olyan kritikai gondolkodást fejlesztő tárgyakat, amelyekhez hasonlókat azóta is tanítok: kutatásmódszertan, érveléstechnika, vagy az utóbbi években egyre fontosabb transzdiszciplinaritás. Zemplén Gábor weboldala itt.
Az előadás 2023. november 29-én hangzott el Budapesten a BMC – Budapest Music Centerben az Útikalauz a tényekhez egy tények utáni világban sorozatban. Az előadók felkészítésében és a program lebonyolításában a TEDxDanubia csapatával dolgozott együtt az MTA. A videósorozat többi videóját idekattintva éritek el.
Ne maradjatok le híreinkről, kövessetek minket a program FB-oldalán és IG-csatornáján is!