Az idei Tudományünnep központi témája a mesterséges intelligencia. Előadások, Diákok az Akadémián előadássorozat és online kvízjáték értés ajándékokért, ennek mind te is részese lehetsz.
A Diákok az Akadémián program keretében idén az MTA Alumni Program iskoláiból érkező diákok élőben hallhattak előadásokat Mesterséges intelligencia – Mi történik most, és mire készüljünk? témában. Ezen a napon szó esett drónokról, lézeres érzékelésről, identitástolvajlásról, őrületes teljesítményű nyelvzsonglőrökről és rengeteg más egyébről, és volt persze elmaradhatatlan kvíz. Nézzetek bele az előadásokba vagy ugorjatok előbb a kvízre, ahogy tetszik.
Íme:
Utána meg ide kattintva megnézhetitek, hogy ment a többieknek.
Az online Alumni-kvízből se maradjatok ki, minden héten két új kérdés, értékes heti és havi nyeremények. Részletek az online kvízjátékról itt.
A témanapon kívül is több izgalmas mesterséges intelligencia témájú előadásba nézhettek bele mesterséges intelligencia témában.
Mit várhatunk a mesterséges intelligenciától, és mit biztosan nem? Egyáltalán mi számít MI-nek? Kifinomult statisztikai automata, szavakkal zsonglőrködő üresfejű robot vagy egy lassan ébredező valódi intelligencia? Szegedy Balázs matematikus válaszolt napjaink egyik legfontosabb, a tudományt és a mindennapjainkat is megváltoztató kérdésére.
Kérdezünk tőle, csevegünk vele, tudása pedig kimeríthetetlennek tűnik. Ez a ChatGPT, amelyről nagyon sokat hallottunk, de arról már sokkal kevesebbet tudunk, hogy miből táplálkozik ez a mindentudás, hogyan működik a ChatGPT, és miben támaszkodhatunk rá valójában. Prószéky Gábor programtervező matematikus, nyelvész segített válaszolni ezekre a kérdésekre.
Lehetőség eddig leküzdhetetlennek tűnő problémák megoldására vagy az emberiség létét fenyegető veszély? A mesterséges intelligencia kapcsán sok szélsőségesnek tűnő vélemény látott napvilágot az elmúlt években. Reménykedjünk vagy féljünk? Mit várhatunk tőle, és mire kell ügyelnünk a mesterséges intelligenciát használva? Egyebek mellett ezekre a kérdésekre válaszolt Csepeli György szociológus. Az előadást kerekasztal-beszélgetés követte, amelynek résztvevői természet- és társadalomtudományi megközelítésből vizsgálták a kérdéskört.