El lehet igazodni a rengeteg álhír és információ között? Van olyan, hogy hiteles forrás? Változhatnak a tények?
Tulajdonképpen mit nevezünk ténynek? Tényleg a tudományos módszer a legbiztosabb út a világ megismeréséhez? Mire jók a tények, és mi a szerepe a tények megkérdőjelezésének? Miért van ennyi kérdés egyáltalán?
Pléh Csaba akadémikus hat fiatal kutatóval közösen megpróbál ezekre a kérdésekre választ adni nektek egy hatrészes videósorozatban. Az Útikalauz a tényekhez egy tények utáni világban című sorozatban ugyan nincs egy a 42-höz hasonlatos szám, ami varázsütésre mindent megmagyarázna a mai, bennünket folyamatosan információkkal bombázó világban, és azt sem ígéri, hogy ha van nálatok törölköző, akkor könnyedén észreveszitek, ha hamis adatokkal és érvekkel próbálnak titeket manipulálni. (Mellékszál: ha nem tudjátok, mi ez a 42 meg a törölköző, itt olvashattok róla.)
Mindennapi példákon keresztül azonban olyan nem mindennapi témákban hallhattok érdekes gondolatokat, mint hogy mindig megbízhatunk-e a tényekben, lehet-e logikátlan egy logikai következtetés, miért téveszthet meg bennünket egy meggyőző statisztikai adat, hogyan csal csapdába a saját nyelvhasználatunk, vagy hogy mivel befolyásolunk akár akaratlanul is másokat.
Nézzétek meg Zemplén Gábor tudománytörténész, Forgács Bálint kísérleti pszichológus, kognitív tudós, Schnell Zsuzsanna kognitív nyelvész, kommunikációkutató, Kleiber Judit nyelvész, Tuboly Ádám Tamás tudományfilozófus és Keszthelyi Gabriella matematikus rövid és lendületes előadásait a Magyar Tudományos Akadémia MTA YouTube-csatornáján.
Az előadások 2023. november 29-én hangzottak el Budapesten a BMC – Budapest Music Centerben. Az előadók felkészítésében és a program lebonyolításában a TEDxDanubia csapatával dolgozott együtt az MTA.
Ne maradjatok le híreinkről, kövessetek minket a program FB-oldalán és IG-csatornáján is!