Összefoglaljuk a legfontosabbakat, mik voltak a kérdések, mik a helyes megoldások, és kik nyerték a díjakat:)
Az „Alumni-expressz” a 2023/24-es tanévben online kvízversennyel és témahónapokkal robog tovább. Facebook- és Instagram-oldalunkon hetente felteszünk két kérdést a témahónap tematikájában. Azok között, akik helyesen válaszolnak a heti kérdésekre, értékes ajándékokat – Alumni-ajándékcsomagot, JBL wireless fülhallgatót – sorsolunk ki. Hogy az izgalom még nagyobb legyen, a négyhetes témahónap végén, akik részt vettek legalább egy alkalommal a versenyben, és helyesen válaszoltak mindkét kérdésre, újra bekerülnek egy nagy kalapba, és a legszerencsésebb egy tabletet nyerhet!
Az első téma egy kicsit visszavitt a 2022/23-as középiskolai tanulmányi verseny világába, hiszen a klímaváltozásról és a fenntarthatóságról kérdeztünk titeket. A témahónap 2023. október 16-tól november 12-ig tartott, a nyerteseket november 16-án sorsoltuk ki.
A klímaváltozás és fenntarthatóság témahónap nyertesei
Alumni ajándékcsomagot nyert
B. Balázs
Gy. Orsolya
H. Éva
Sz. Anita
JBL vezeték nélküli fülhallgatót nyert
A. Mária
B. András
Cs. Erik
H. Éva
H. Éva
Sz. Anita
V. András
Zs. Lilla Dorottya
Samsung tabletet nyert
J. Attila
Gratulálunk a nyerteseknek, mindenkit e-mailben értesítünk ki a nyereményéről.
A november 6-i hét kérdései és a helyes válaszok
Mióta származik a legtöbb magyarországi szén-dioxid-kibocsátás a földgázfelhasználásból?
A helyes válasz, hogy 1995 óta. Innen molyolható ki a helyes válasz.
A klímamodellek szerint hogyan változik Magyarországon a kukorica termésátlaga 4-5 °C-os globális melegedés esetén?
A helyes válasz, hogy csökken. Különösebb technológiai változásokat nem feltételezve 4°C-os, illetve 5°C-os globális melegedés esetén egyértelműen csökkenést jeleznek a klímamodellek, míg a 2°C-os globális melegedés esetén a modelleredmények között jelentősebb ellentmondás van. Forrás (16. oldal, Figure SPM.3c1, közvetlen link).
Az október 30-i hét kérdései és a helyes válaszok
Idén az év elejétől kezdve hányszor és hol dőlt meg a napi csapadékrekord Magyarországon?
Itt többen elkeveredtetek az adatok között, de a többség meglelte a helyes választ. Idén eddig (2023. október végéig) három alkalommal dőlt meg a csapadékrekord. 2023. január 9-én Bakonybélen 73,0 mm, 2023. június 6-án Kékestetőn 122,0 mm, és 2023. október 27-én szintén Kékestetőn 80,5 mm volt az új rekord. Ehhez adatokat a met.hu Magyarország Csapadék szélsőértékek oldalain találhattatok.
A metán légköri koncentrációjának növekedése olyan reakciókat serkent a Föld felszíne közelében, melyek növelik egy olyan gáz felszínközeli koncentrációját, melynek jelenléte ott káros, egy másik légrétegben azonban kifejezetten hasznos az emberiség számára. Melyik ez a gáz?
Sokan a szén-dioxidra tippeltek tévesen, a helyes válasz azonban az ózon. Kutatások szerint ugyanis a metán légköri koncentrációjának növekedése olyan reakciókat serkent a Föld felszíne közelében, melyek ózont termelnek. Az ózon erős oxidálószerként mérgező hatású az emberre, ugyanakkor jelenléte igen fontos a felső légkörben a Napból érkező UV-sugárzás elnyeléséhez (ózonpajzs). Forrás itt és itt.
Az október 23-i hét kérdései és a helyes válaszok
Az üvegházhatású gázok melyik csoportjának légköri koncentrációja növekedett a legnagyobb arányban az 1990-es évek óta?
Ez a kérdés meglepően nehéznek bizonyult, nagyon kevesen válaszoltatok rá helyesen. A kérdés valóban kicsit cseles volt, a helyes válasz pedig, hogy a fluortartalmú gázoké. Aki a részletekre is kíváncsi, olvasson tovább. Szóval, ez a csoport többféle anyagot foglal magába; egy részük (CFC-11, CFC-12) légköri koncentrációja már elkezdett csökkenni a 2000-es években (kb. 10-15 százalékkal), ugyanakkor a helyettesítő anyagok - melyeket a kisebb mértékű ózonbontó-képesség miatt (HCFC-anyagok), illetve annak hiánya miatt (HFC-anyagok) kezdtek el használni – légköri koncentrációja relatíve nagyon megnövekedett (a legtöbb kizárólag antropogén forrásból származik, így korábban nem voltak jelen a légkörben). Mind a HCFC-, mind a HFC-csoport üvegházhatású. Összehasonlításképpen a szén-dioxid globális átlagos koncentrációnövekedése 1990 és 2022 között: 354 ppm → 417 ppm (18%), CH4: 1714 ppb → 1911 ppb (11%), N2O: 309 ppb → 336 ppb (9%). Forrás itt (4. oldal) és itt (koncentráció értékek).
Idén mikorra esett a globális és mikorra a magyarországi túlfogyasztás napja?
Ez a kérdés könnyen ment, egy valaki válaszolt rosszul, és valószínűleg ő is csak figyelmetlenségből. A globális túlfogyasztás napja augusztus 2-re esett az idei (2023-as) évben, ugyanez a nap Magyarországon május 30. volt.
Az október 16-i hét kérdései és a helyes válaszok
Az idei nyáron melyik napon és hol dőlt meg a napi maximumhőmérsékleti országos rekord Magyarországon?
A helyes válasz: 2023. augusztus 27-én, Dévaványán (39,5°C).
A fogorvosok és a cukrászok egyaránt kedvelik, a klímatudósok azonban tartanak tőle. Melyik molekula ez?
A helyes válasz: A dinitrogén-oxid. Jó altató-/bódítószer, az aneszteziológiában és különösképpen a fogászati kezeléseknél, ma is használják. Ugyanez a gáz a töltete a klasszikus tejszínhabpatronoknak is. Ugyanakkor a dinitrogén-oxid a negyedik legjelentősebb üvegházhatású gáz a Föld légkörében a vízgőz, a szén-dioxid és a metán után.